„Sfântul Mare Mucenic Mina este o minune a lui Dumnezeu“

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 12, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Sfântul Mare Mucenic Mina a adunat în rugăciune, în seara zilei de 10 noiembrie 2017, peste o mie de credincioşi în biserica sa de la poalele Muntelui Pietricica din Piatra Neamţ. Cunoscut pentru minunile pe care le săvârşeşte asupra celor ce i se roagă cu credinţă, Sfântul Mina a fost cinstit şi sărbătorit prin slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată de părintele Vasile Tofan, protopop al Protopopiatului Piatra Neamţ. Au mai slujit 35 de părinţi de la parohiile şi mănăstirile din Piatra Neamţ şi din împrejurimi. Oamenii au avut posibilitatea să se închine la raclele în care se află fragmente din moaştele mai multor sfinţi ai Bisericii noastre, aflate în patrimoniul locaşului de închinăciune. Cler şi popor au cântat în cadrul slujbei, slăvind pe Dumnezeu, pe Maica Domnului, pe Sfântul Mina şi pe toţi sfinţii, cu nădejde în puterea lor mijlocitoare. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de părintele protopop Valentin Tofan, care a remarcat cât de important este pentru creştini „să rămână în cuvântul lui Dumnezeu, ca să fie ucenici ai lui Hristos“. De asemenea, părintele protopop a subliniat că este important să „prăznuim un sfânt cu multă bucurie duhovnicească“. „Sfântul Mare Mucenic Mina este o minune a lui Dumnezeu, aşezată în pământ, de care noi ne bucurăm. El trebuie să fie un model pentru viaţa noastră. Avem datoria să devenim sfinţi cu fiecare pomenire a lor. Să ne ajute Sfântul Mina ca rugăciunea pe care am închinat-o în această seară să o ducă la Bunul Dumnezeu ca să-şi reverse dragostea şi binecuvântarea Sa asupra vieţii noastre“, s-a exprimat părintele protopop Valentin Tofan. Părintele paroh Gheorghe Puşcalău a muţumit preoţilor şi credincioşilor care s-au rugat împreună în ajunul sărbătorii Sfântului Mina. După ce s-a împărţit litia, au fost oferite pachete cu alimente celor prezenţi, dar şi un acatist al Sfântului Mina. În ziua hramului, s-au oficiat Utrenia, Acatistul, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi.