Parohia Chișcăreni premiază copiii sârguincioși

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 23, 2019

Preotul Vasile Florea a oferit câte un laptop nou în dar copiilor care au împlinit două condiții principale. Primul criteriu a fost aceea ca tinerii să aibă rezultate deosebite la învățătură, iar a doua condiție a fost aceea ca aceștia să participe la slujbele din sărbători. Mare a fost bucuria celor 7 copii premiați, căci pentru mulți dintre ei laptopul primit în dar este primul din viața lor. Pentru ca binele să fie deplin, elevii au promis că vor ajuta și pe alți copii din parohie să învețe să utilizeze în mod corect un calculator și împreună să formeze o familie în lumina bucuriei. Proiectul „Vis de vară” va continua în perioada următoare, unde mai mulți copii ai parohiei care vor primi în dar o excursie de trei zile la mare.

„Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru gândul cel bun și pentru împlinirea faptelor bune, căci noi mereu căutăm să împlinim cuvântul Sfintei Scripturi care ne îndeamnă să «alergăm după cunună nestricăcioasă» și astfel să luminăm în lume, iar lumina să ne fie cartea noastră de vizită aici și în veci. Rugăm pe Domnul Iisus să zidească în inimile copiilor duhul credinței, al păcii, al dragostei și al înțelepciunii ca așa viețuind în lume să descopere sensul bun și sfânt - «Calea, Adevărul și Viața» care este la Dumnezeu” ne-a declarat preotul comunității din Chișcăreni.