Misiune și filantropie în Parohiile Chișcăreni și Sat Nou

Arhiepiscopia Iașilor Mai 27, 2019

Astfel într-o primă etapă a fost ajutată o familie cu 5 copii unde preotul paroh o vacă pentru a asigura hrana familiei, dar și pentru ca familia respectivă să ajute la rândul ei cu lapte și alte persoane nevoiașe ale comunității. Următoarea etapă a activității a avut drept scop ajutorarea mai multor familii cu mobilă, electrocasnice  și haine, iar pentru ca bucuria să fie deplină, în jurul datei de 1 iunie se va merge într-un pelerinaj gratuit unde mai mulți copii care nu au posibilitatea, vor avea ocazia acestei bucurii duhovnicești.

„Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru darurile revărsate peste noi, cât și pentru împlinirea acestei lucrări misionare care trebuie să fie asemenea luminii de care ne vorbește Sfânta Scriptură: «Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri» (Matei 5, 16). Faptele bune ale oamenilor sunt răspunsul la chemarea lui Dumnezeu ce se revarsă în conștiința fiecăruia de a fi milostiv, empatic și sensibil la aproapele nostru, cât și la nevoile acestuia. Rugăm pe Dumnezeu să ne înmulțească dragostea din inimi ca și noi să fim lumină în lume, iar în viața de veci să petrecem întru lumina nesfârșită a Preasfintei Treimi” a declarat părintele Viorel Florea, parohul comunității.