Prohodul Domnului - 2018

27 Aprilie 2018

În Sfânta și Marea Vineri, în biserica noastră precum și în toate bisericile ortodoxe, se săvârșește Denia Prohodului Domnului. Prohodul este slujba de înmormântare a Mântuitorului Iisus Hristos.

Versurile Prohodului au fost compuse de Sfântul Ioan Damaschin. Textul Prohodului este împărțit, ca structură, în trei părți, prima parte avand 73 de strofe, a doua parte 60 de strofe și a treia parte 43 de strofe. Prima strofă a fiecarei stări este reluată și la sfârșitul ei.

Prohodul a fost tiparit pentru prima dată în țara noastră pe 6 februarie 1836, de catre ieromonahul Macarie, prin purtarea de grijă a episcopului Chesarie Capatana al Buzaului. A fost retipărit în alte două ediții în 1846 si 1853, de către Anton Pann, însă prima ediție rămâne normativă până astăzi..